Pompka rustykalna
Pompka ogniowa nierozszczelniana posiada szczelny, jednoczęściowy cylinder tłoka. Jest on wykonany z cienkościennej rurki ze stopu aluminium w płaszczu drewnianym zapewniającym jej dużą sztywność. Tłoczek jest wykonany z prętów ze stopu aluminium z zakończeniem drewnianym. Jej konstrukcja sprawia, że jest lekka, wytrzymała i nierdzewna. Dzięki niej w krótkim czasie można uzyskać żar służący do rozpalenia ognia.
Zapałki i zapalniczka nie zawsze sprawdzają się w trudnych warunkach pogodowych. Deszcz i wiatr często uniemożliwia ich wykorzystanie. W czasie wiatru bardzo trudne jest ich zapalenie. Wilgoć również nie ułatwia zadania. Sprawdza się wtedy pompka ogniowa. Tu gdzie wiatr szkodzi, przy pompce pomaga- roznieca żar.
Wytworzenie żaru w pompce polega na szybkim ruchu tłoczkiem.
Nierozszelnialny cylinder utrudnia szybkie włożenie tłoczka na pełną długość do cylindra. Jest on wypychany przez sprężające się powietrze na zewnątrz. W związku z tym pokrowiec wykonałem z dwoma komorami mieszczącymi osobno obie części pompki. Pokrowiec uszyłem z zielono- oliwkowej, wodoodpornej tkaniny.
Materiały
Pompkę wykonałem z cienkościennej rurki i prętów ze stopu aluminium z drewnianą obudową zapewniającą jej dużą wytrzymałość oraz mniejszą wagę od wykonanej z solidnego pręta. Części drewniane wykonałem z drewna bukowego. Całość pokryłem bejcą i preparatem wodochronnym.
Zdjęcia
Do rozpalenia pompką ognia potrzebna jest zwęglona bawełna. Skąd ją wziąć możesz dowiedzieć się tutaj.
Jak działa pompka i jak rozpalam ogień za pomocą pompki możesz zobaczyć tutaj.
Więcej informacji i zdjęć innych pompek znajdziesz tutaj.