Architekt z wyobraźnią. Projektuję wszystko. Realizuję nietypowe zamówienia.

Skąd wziąć zwęgloną bawełnę?

Zwęgloną bawełnę łatwo jest wykonać samemu poprzez wypalanie bawełny. Można to zrobić na przykład w puszce.

Zwęglona bawełna jest bardzo łatwopalna a w zasadzie tląca się. Idealnie nadaje się do rozpalania ognia za pomocą pompki ogniowej lub lupy.

W zależności od ilości bawełny wypalanie trwa około kilkunastu minut.

Materiały

Potrzebne są: skrawki tkaniny bawełnianej, zamykane naczynie np. puszka i źródło ognia.

Wypalanie bawełny

Zwęglanie bawełny można wykonać w domu korzystając z kuchenki ale nie polecam tego sposobu. Podczas wypalania wydziela się dużo śmierdzącego dymu, który trudno jest wywietrzyć. Najlepiej to zrobić na świeżym powietrzu na ognisku lub korzystając z kuchenki turystycznej.

Wypalanie należy przeprowadzić w zamykanym naczyniu z niewielkim otworem odprowadzającym dym. Do tego celu może posłużyć zamykana puszka lub puszka nakryta wieczkiem. Ważne jest aby spalanie odbywało się z bardzo ograniczoną ilością tlenu.

W trakcie zwęglania wydziela się dym. Kiedy przestanie się wydzielać należy zakończyć wypalanie. Bawełna jest zwęglona. Teraz należy pozostawić naczynie z bawełną do wystudzenia.

Świeżo zwęglona bawełna w gorącym pojemniku jest bardzo podatna na samozapłon jeżeli do niej dopuścimy świeże powietrze.

Zwęglanie bawełny- zdjęcia

Zwęglanie bawełny

Na poniższym klipie możesz zobaczyć jak wygląda wypalanie bawełny.

Zwęglanie bawełny

Zwęgloną bawełnę używam do rozpalania ognia za pomocą wykonywanych przez siebie pompek ogniowych. Więcej informacji o pompkach możesz znaleźć tutaj.

Rozpalanie ognia za pomocą pompki ogniowej możesz zobaczyć tutaj.