Architekt z wyobraźnią z Lublina. Realizuję nietypowe zamówienia.

Szybko i wygodnie

Rozpalanie ognia pompką ogniową jest szybkie i wygodne. Ten sposób rozpalania ognia nie jest wrażliwy na warunki atmosferyczne. Tu gdzie wiatr jest przeszkodą gaszącą płomień np. zapałki tam sprawdza się pompka. Przy jej użyciu wiatr działa na naszą korzyść rozdmuchując żar. Rewelacja!

Po gwałtownym uderzeniu tłoka i jego wyjęciu z cylindra żarzy się na jego końcu bawełna. Czysta magia! Ogień z powietrza!

Materiały

Potrzebna jest: zwęglona bawełna lub hubka. (Jak wykonać zwęgloną bawełnę możesz zobaczyć tutaj).

Rozpalanie ognia pompką ogniową

Przygotowanie:
Pompka musi być szczelna. Wepchnięty do cylindra tłok powinien zostać wypchnięty przez sprężone nim powietrze na około 2/3 jego długości. Jeżeli tak nie jest należy nasmarować uszczelkę tłoka smarem.
Wykonuję dwa rodzaje pompek. Jedne posiadają cylinder szczelnie zamknięty na stałe oraz zakręcane, które można rozszczelnić w celu łatwego wsunięcia do niego całego tłoka na czas transportu. W tym opisie użyłem pompki z możliwością rozszczelnienia cylindra (w kolorze jasnobrązowym) oraz nierozszczelnianej (w kolorze ciemnobrązowym).

Rozpalenie rozpoczynamy od włożenia do końcówki tłoka węglonej bawełny lub hubki. Jeżeli pompka ma możliwość rozszczelnienia należy ją uszczelnić dokręcając zamknięcie cylindra i włożyć do niego końcówkę tłoka.

Zapalenie:
Teraz należy gwałtownie wsunąć tłok do końca cylindra i równie szybko go wyjąć.

Gwałtowne sprężenie powietrza tłokiem a następnie jego rozprężenie powoduje powstanie zapłonu zwęglonej bawełny w ułamku sekundy.

Teraz należy wyjąć tlącą się bawełnę na rozpałkę z drobnej trawy i mchu i rozpocząć rozdmuchiwanie żaru. W krótkim czasie powinno pojawić się coraz więcej gęstniejącego dymu. Teraz można już odpocząć pozostawiając nasze dzieło naturze. Za chwilę pojawi się ogień. Można także kontynuować dmuchanie do momentu pojawienia się płomieni.

Rozpalanie ognia pompką ogniową
Przed zapaleniem
Rozpalanie ognia pompką ogniową
Zapalenie
Rozpalanie ognia pompką ogniową
Jest żar
Rozpalanie ognia pompką ogniową
Przenoszenie żaru na podpałkę
Rozpalanie ognia pompką ogniową
Rozdmuchiwanie żaru
Rozpalanie ognia pompką ogniową
Za chwilę będzie
Rozpalanie ognia pompką ogniową
Ogień

Zdjęcia: Piotr Niczyporuk

Rozpalanie ognia pompką ogniową- zdjęcia

Pompka ogniowa w akcji

Na poniższym klipie możesz zobaczyć jak wygląda rozpalanie ognia za pomocą pompki ogniowej.

Rozpalanie ognia pompką

W prezentowanej metodzie używam wykonanych przez siebie pompek ogniowych. Więcej informacji o nich możesz zobaczyć tutaj.

Inne metody prymitywnego i alternatywnego uzyskiwania ognia bez użycia zapałek stosowane przeze mnie możesz zobaczyć tutaj.