Architekt z wyobraźnią. Projektuję wszystko. Realizuję nietypowe zamówienia.

Trzecia wersja kieszonkowego gimbala

Po wykonaniu drugiego gimbala grawitacyjnego i jego testach zacząłem zastanawiać się nad uproszczeniem jego konstrukcji, tak by go jeszcze bardziej zminiaturyzować i zmniejszyć ilość części. I tak powstała trzecia wersja gimbala- gimbal kciukowy. Pozostawiłem mocowanie na szybkozłączkę typu GoPro. Dzięki czemu mogę nadal używać z nim smartfonu lub kamerki. Całą resztę ruchomych pierścieni wraz z rozkładanym uchwytem zmieniłem na jeden wahliwy element z otworem na środku, który stanowi jego punkt obrotu. Osią obrotu stał się kciuk, który jest zawsze pod ręką. Drugą zmianą było wykonanie w dolnej jego części otworu służącego do mocowania obciążnika. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możliwe jest zastosowanie obciążnika w postaci dowolnej butelki z zakrętką np. typu PET lub stosowanej w napojach mleczarskich tak jak w poprzedniej wersji gimbala a także zamiast butelki możliwe jest podwieszenie dowolnego innego przedmiotu np. torby lub siatki wypełnionej czymkolwiek. Dzięki tej zmianie nie muszę zabierać w drogę żadnego obciążnika a na miejscu mogę wykorzystać niemal dowolną butelkę pustą lub z płynem i innych przedmiotów które są akurat dostępne.

Zalety gimabala na kciuk:

  • lekki- wnętrze gimbala jest puste
  • mały- po złożeniu można włożyć go do małej kieszeni
  • trwały- nie ma części które mogłyby się zepsuć
  • prosty- brak części ruchomych
  • pomaga utrzymać kadr w poziomie

Wada gimabala:

  • przy małej masie obciążenia może się wahać

Gimbal sprawdza się przy dość statycznych scenach i powolnym, płynnym prowadzeniu. Przy szybkim prowadzeniu i nagłych zmianach kierunku może się wahać. W porównaniu do wcześniejszych wersji trzecia wersja gimbala jest najmniej podatna na wpadanie w wahanie.

Uchwyt do mocowania smartfona posiada możliwość regulacji

  • wielkości smartfona- pokrętłem na górze
  • pochylenia smartfona- pokrętłami poziomymi

Materiały

Składany gimbal grawitacyjny wykonałem wykorzystując druk 3D oraz obróbkę mechaniczną. Elementy drukowane wykonałem z czarnego ABS, elementy metalowe z pręta ze stopu aluminium.

Gimbal na kciuk- zdjęcia

Pierwszą wersję gimbala możesz zobaczyć tutaj: Składany gimbal grawitacyjny

Drugą wersję gimbala możesz zobaczyć tutaj: Gimbal z uchwytem GoPro