Projekty domów jednorodzinnych
Lublin i okolice
ARCHITEKT PROJEKTUJE
Projekty domów jednorodzinnych Lublin i okolice
Wolnostojące, bliźniaki, szeregówki
Wykonuję według życzeń Inwestorów projekty domów jednorodzinnych Lublin i okolice są głównym obszarem na którym projektuję domy: wolnostojące, bliźniaki, szeregowce, atrialne, z dachem spadzistym lub płaskim, tradycyjne, dworki, nowoczesne, pasywne, z usługą, z tarasem, windą, ogrodem zimowym, basenem…. takie, jaka jest moda i potrzeba. Granicą wyobraźni są upodobania moich klientów, ich zasobność i … przepisy budowlane. Jeżeli nie możesz znaleźć wymarzonego domu- zamów go- wyobraźni i pomysłów mi nie brakuje.
Projektuję budynki nowe, przebudowuję, rozbudowuję, nadbudowuję budynki istniejące a także adaptuję projekty typowe.
Projekt domu
indywidualny czy typowy?
To częsty dylemat osób myślących o własnym domu. Oba rodzaje projektów mają mają swoje zalety i wady.
Projekt typowy
ZALETY:
- Dostępny od ręki.
- Zwykle kilkakrotnie tańszy niż projekt indywidualny.
WADY:
- Dużo czasu trzeba przeznaczyć na szukanie odpowiedniego projektu tak, żeby miał wymarzony kształt, wielkość, układ funkcjonalny i żeby pasował do naszej działki.
- Jeżeli masz indywidualne potrzeby lub działka jest nietypowa nie znajdziesz odpowiedniego projektu typowego. Będą konieczne przeróbki projektu typowego co wiąże się z dodatkowymi kosztami za zmieniane części projektu.
- Każdy projekt typowy należy zaadaptować do posiadanej działki czyli architekt musi opracować projekt zagospodarowania działki a branżyści projekty przyłączy, które są również częścią projektu indywidualnego.
- Sprzedawca projektu nie bierze odpowiedzialności za sprzedawany projekt. Jeżeli są w nim wady to jeżeli inwestor nie zdąży go oddać w przewidzianym do tego terminie zostaje sam z problemem.
- Szanujący się architekt musi sprawdzić adaptowany projekt, czy rozwiązania są zgodne z aktualnymi przepisami ponieważ bierze za niego odpowiedzialność. To zajmuje czas i dodatkowo kosztuje a w razie wykrycia wad projektu podnosi jego koszt o potrzebne zmiany. W wypadku nie porozumienia się co do kosztu takiej przeróbki należy poszukiwać kolejnego architekta, który podejmie się adaptacji. Czyli miało być szybciej i taniej a niekoniecznie tak będzie.
Projekt indywidualny
ZALETY:
- Otrzymasz projekt „na miarę” dostosowany do Twoich potrzeb i pasujący do Twojej działki.
- Unikniesz przeróbek- czasami bardzo kosztownych.
WADY:
- Dłuższy czas otrzymania projektu.
- Wyższa cena od projektu indywidualnego.
Wniosek:
Jeżeli nie masz wyszukanych potrzeb a działka jest duża, płaska i ma regularny kształt jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz odpowiedni projekt typowy lub taki, który wymaga kosmetycznych zmian. Wtedy wybór projektu typowego będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. W innych przypadkach lepiej wybierać projekt indywidualny.
Jakie znaczenie ma projekt?
Spotkałem się wiele razy z opinią „fachowców”, że projekt to makulatura, która jest potrzebna tylko do tego, żeby spełnić wymogi urzędowe. Jest wymóg żeby był to jest. Nie ważne jakiej jest jakości. „Fachowiec” wykona wszystko po swojemu. Wie jak budować bo buduje zawsze tak samo od lat. Niczego nie świadomy inwestor łapie się na to, że ma fachowca, który wszystko wie, wszystko przerobi i zrobi według swojego wieloletniego doświadczenia a potem pojawiają się problemy. Zdarza się też, że dopiero wtedy inwestor przypomina sobie, o istnieniu architekta ale zwykle jest to już musztarda po obiedzie. Pieniądze zostały wydane a mogłoby być inaczej. Widziałem takie budynki w których wejście na piętro było karkołomną ekwilibrystyką bo fachowiec przerobił projekt, przemarzające ściany bo fachowiec wie, że zawsze się tak budowało nie zdając sobie sprawy, że zmieniają się przepisy i normy i to co było dawniej nie koniecznie sprawdzi się obecnie, uginające się i pękające stropy itp. Inwestorzy oszczędzają na projekcie a nie szczędzą pieniędzy na materiały lub elementy wyposażenia a to nie sprawi tego, że budynek stanie się funkcjonalny i dobrze wykonany. Jeżeli chcesz mieszkać w domu a nie myśleć o domu to po pierwsze zainwestuj w dobrego architekta. Unikniesz wielu wpadek i zaoszczędzisz pieniądze na budowie, eksploatacji i ewentualnych przebudowach a do tego będzie on dobrze przemyślany, wygodny i estetyczny.
Nie możesz znaleźć odpowiedniego budynku?
– chętnie zaprojektuję go dla Ciebie!
Jeżeli nie możesz znaleźć budynku o jakim marzysz i nie ma takiego na tej stronie to znaczy, że żaden mój poprzedni Inwestor nie był zainteresowany takim budynkiem a nie to, że nie potrafię takiego zaprojektować. Projektuję według życzeń i potrzeb konkretnego Inwestora, często powściągając swoje ambicje i wizje. Nie zawsze projektowane przeze mnie budynki są takie, jakimi chciałbym je widzieć i się nimi pochwalić, ale życzenia Inwestora są dla mnie priorytetem. Dla niego projektuję i to jemu ma podobać się budynek, ma spełniać jego potrzeby i być na jego kieszeń. Projektuję budynki w dowolnych stylach: dworki, stodoły, kostki, z dachem spadzistym, płaskim, z basenem itp. Projektuję według życzeń i potrzeb klientów budynki nowe a także wykonuję przeróbki budynków istniejących oraz adaptacje projektów typowych.
Moim priorytetem jest spełnianie marzeń Inwestorów a nie swoich. Doradzam, proponuję i inspiruję. Pomysłów mi nie brakuje. Jednak kształt i wygląd projektowanego budynku nie zawsze zależy tylko od mojej wyobraźni i chęci Inwestora. Nie na każdej działce da się zrealizować wszystkie życzenia i pomysły. Bardzo często na wygląd wpływają inne czynniki takie jak: przepisy budowlane i wymagania narzucone przez plan miejscowy, wielkość, kształt, nachylenie i orientacja względem kierunków świata działki, położenie drogi dojazdowej, służebność gruntu, wielkość budżetu przeznaczonego na inwestycję itp. Często moją rolą jest godzenie tego co narzucają przepisy budowlane z tym co chce Inwestor ale w taki sposób by budynek wyglądał tak jakby wizja nie była niczym ograniczona.
Dlaczego projekt indywidualny tak dużo kosztuje?
Zanim zacznę odpowiedź na to pytanie muszę napisać, że projekt jest najważniejszym elementem całej inwestycji. Od jego jakości zależy to czy inwestycja przebiegnie sprawnie i czy potem mieszkańcy będą dobrze się w nim czuli a także jak budynek będzie się sprawował w użytkowaniu, czy będzie wymagał częstych remontów utrudniających życie i podrażających koszty a także czy będzie tani czy kosztowny w utrzymaniu. Często jest tak, że inwestorzy szukają oszczędności i pierwszą którą robią to oczywiście koszt projektu, i często jest efekt taki że budowa domu kosztuje dużo a jego wygląd i układ funkcjonalny daje dużo do myślenia. Według mnie taka oszczędność to duży błąd. Od dobrego przemyślenia koncepcji bardzo dużo zależy a nie widać tego na pierwszy rzut oka. Złe decyzje lub ich brak na etapie projektowania mogą mścić się od razu lub po latach a dobry architekt jest w stanie przewidzieć przyszłe problemy. Dobrze zaprojektowany budynek nie sprawia kłopotów w trakcie budowy i eksploatacji i inwestorowi może wydawać się, że nie potrzebnie wybrał droższy projekt indywidualny a mógł oszczędzić na projekcie kupując typowy bo wszystko wybudował, nie uzmysławiając sobie, że właśnie dlatego uniknął problemów. Przechodząc po dzielnicach domów jednorodzinnych często zastanawiam się co skłoniło inwestorów do budowy niektórych budynków. Materiały do budowy musiały sporo kosztować zapewne w tej samej cenie a czasami nawet taniej daliby wybudować domy znacznie efektowniejsze, wygodniejsze ale do tego potrzebny jest dobry architekt, który wszystko przemyśli i zaprojektuje. Mając dobry projekt można przejść przez budowę bezproblemowo „jak po sznurku” i cieszyć się z domu marzeń. Przy projekcie typowym i pseudo fachowcach tak to nie wygląda. Zachwalają swoje usługi lub wyroby w momencie zakupu a potem szybko stają się nieuchwytni zostawiając inwestora z problemami i kłopotami związanymi z koniecznością przeróbek, rozbiórek itp.
A teraz odpowiedź. Analiza terenu, potrzeb inwestora, przemyślenie najkorzystniejszych rozwiązań i zaprojektowanie wymaga czasu. W projekcie biorą udział projektanci branżowi czyli projektanci konstrukcji, instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych i teletechnicznych a także często projektant dróg. Opracowanie projektu pełnobranżowego trwa kilka miesięcy a każdy z projektantów musi z czegoś żyć. Cały koszt projektu składa się z wynagrodzenia każdego z projektantów biorących w nim udział i ilości miesięcy pracy nad projektem. Jeżeli koszt projektu indywidualnego wyceniony byłby np. na 10 tys zł to zakładając, że praca nad projektem trwała 3 miesiące i brało w nim udział 4 projektantów to po przeliczeniu na jednego projektanta przypadałoby średnio wynagrodzenie 833 zł miesięcznie. Czy to dużo? Cena za cały projekt dużo wyższa niż za projekt typowy a to co otrzymują projektanci wcale nie jest imponujące. Dlatego projekt indywidualny nie może kosztować tyle ile kosztuje projekt typowy.
Koszt projektu indywidualnego jest każdorazowo wyceniany na podstawie informacji dotyczących funkcji, wielkości, lokalizacji, ilości instalacji itp.
Więcej informacji i odpowiedzi na często zadawane pytania znajdziesz tutaj- FAQ
Jeżeli Poszukujesz Architekta
Który Zaprojektuje Ci:
Dom na miarę,
według Twoich życzeń
Dostosowany do potrzeb i wielkości Twojej rodziny: wolnostojący, bliźniak, w zabudowie szeregowej, z usługą, w tradycyjnym stylu, nowoczesny…
Przebudowę dowolnego budynku istniejącego
Chcesz wyburzyć ściany, rozbudować o dodatkowy garaż, ogród zimowy, warsztat… nadbudować o dodatkowe piętro, poddasze…
Adaptację projektu typowego
Posiadasz projekt typowy, który Tobie odpowiada i trzeba go adaptować lub wprowadzić w nim zmiany: przesunąć ścianę, powiększyć okno…
Dobrze trafiłeś. Zrobię to z chęcią.
Wybór Mnie to Strzał w 10!
Moje atuty to:
Umiejętności i kompetencja
Wieloletnie doświadczenie przekłada się na wysoką jakość projektu. Nie będziemy uczyli się i eksperymentowali na Twojej inwestycji.
Rzetelność i dokładność
Szczegółowe przemyślenie różnych wariantów rozwiązań w połączeniu z wszechstronnymi zainteresowaniami i wiedzą gwarantują wybór najbardziej optymalnych rozwiązań.
Wyobraźnia i kreatywność
To gwarancja pomysłowych i oryginalnych rozwiązań.
Szybkość i przystępne ceny
Nie zamawiasz projektu w ciemno. Już na początku zobaczysz jak będzie wyglądał budynek. Dzięki temu unikniesz rozczarowań oraz późniejszych czasochłonnych i kosztownych przeróbek.
Przegląd projektowanych budynków jednorodzinnych
Projekty domów jednorodzinnych Lublin i okolice
a także inne lokalizacje przy większych zleceniach
Wolnostojące
Bliźniaki
Szeregowce
Jeżeli nie chcesz przeglądać wszystkich projektów domów możesz skorzystać z wyszukiwania według cechy która Ciebie interesuje.
Wyszukiwanie domu jednorodzinnego po wybranej cesze
Styl domu
Ilość kondygnacji domu
Materiał domu
Spadek dachu domu
Ostatnio dodane Domy Wolnostojące
Projekt domu w stylu prowansalskim
Projekt domu w stylu prowansalskim dla rodziny z czworgiem dzieci. Budynek nie podpiwniczony, wysoki…
Projekt domu jednorodzinnego- dworek z tarasem „Trześniów”
Dworek z tarasem „Trześniów” Zaprojektowany dworek to podpiwniczony parterowy dom jednor…
Projekt parterowego domu- 2 wersje
Projekt parterowego domu z wysokim salonem, nie podpiwniczonego, bez garażu, z zadaszeniem wejścia, …
Ostatnio dodane Bliźniaki
Projekt domu jednorodzinnego z tarasem „Lublin”
Nowoczesny dom z tarasem Budynek rozbudowywany i przebudowywany z istniejącego budynku mieszkalnego …
Bliźniak klasyczny
Dom bliźniak klasyczny z balkonami Bliźniak klasyczny jest budynkiem mieszkalnym dwurodzinnym. Jego …
Bliźniak stodoła
Dom bliźniak „stodoła” z dwoma tarasami Bliźniak stodoła jest domem jednorodzinnym skład…
Ostatnio dodane Domy Szeregowe
Dom z windą
Jednorodzinny dom z windą w stylu modernistycznym Zaprojektowany dom z windą jest plombą w szeregowe…
Projekt domu szeregowego z ogródkiem
Projekt domu szeregowego z ogródkiem wchodzi w skład projektu zespołu budynków jednorodzinnych szere…
Projekt budynku szeregowego z tarasem
Budynek szeregowy z tarasem Projekt budynku szeregowego z tarasem wchodzi w skład projektu zespołu b…
Projekty małej architektury
Projekty domów jednorodzinnych Lublin
Udostępnij