Zakład produkcji ceramiki sanitarnej- koncepcja architektoniczna
Projektowany zakład produkcji ceramiki sanitarnej zlokalizowany będzie w Wólce Orłowskiej.
Zakład będzie złożony z części biurowo-administracyjnej mieszczącej salę ekspozycyjną, biura, salę konferencyjną oraz zaplecze socjalne dla pracowników biurowych, z części socjalnej dla pracowników produkcji, gdzie znajdować się będą szatnie, przebieralnie, toalety oraz jadalnie dla pracowników, z części magazynowej, gdzie składowane będą produkty oraz z hali produkcyjnej wraz z magazynami surowców i wszelkimi pomieszczeniami technologicznymi.
Oprócz elementów kubaturowych na działce znajdować się będzie parking dla klientów i pracowników, plac rozładunkowy przy magazynie oraz plac manewrowo- rozładunkowy przy magazynach surowców. Na tyłach działki zlokalizowano boks na odpady.
Rozwiązania funkcjonalno- przestrzenne
Od strony wschodniej zlokalizowano parking dla klientów. W głębi znajdować się będzie dwukondygnacyjny pawilon ekspozycyjno- biurowy, dalej parterowa część socjalna dla pracowników hali i jednokondygnacyjny magazyn produktów wraz z placem i rampą rozładunkową oraz hala produkcyjna z placem rozładunkowym od strony zachodniej.
Zaproponowano prostą formę architektoniczną. Część ekspozycyjna będzie prostopadłościenna z mega-oknem od frontu, łączącym zewnętrze z wnętrzem i zapraszającym do części handlowej. Wejście znajdować się będzie od strony południowej, skośnie usytuowane w stosunku do bryły budynku.
Pozostałe przestrzenie zakładu zamykać się będą w bryle prostopadłościanu, nieco niższej od budynku biurowego, podniesionej lokalnie z przyczyn technologicznych (piecownia, punkt zrzutu surowców). Część biurowa i socjalna doświetlone będą oknami w elewacji natomiast magazyn produktów i hala produkcyjna świetlikami znajdującymi się w dachu budynku.
Budynek jest jednolitą kolorystycznie bryłą z wyraźnie zaakcentowanymi elementami stolarki oraz minimalnym rozrzeźbieniem w strefach wejściowych.
Zakład produkcji ceramiki sanitarnej- budynek biurowo- wystawienniczy nocą
Rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe
Budynek będzie niepodpiwniczony (fundamenty żelbetowe, posadzki przemysłowe), wykonany w technologii słupowej w konstrukcji stalowej lub żelbetu sprężonego. Część biurowa będzie wykonana w technologii tradycyjnej, ściany zewnętrzne murowane, wewnętrzne gipsowo-włóknowe.
Elewacje wykończone płytami warstwowymi. Stropodach systemowy w tej samej technologii co ściany zewnętrzne. Stolarka okienna drewniana i aluminiowa.
Utwardzenie parkingów, placów i dojść kostką betonową.
Dane liczbowe
Powierzchnia zabudowy: 11025 m2
Powierzchnia użytkowa: 10380 m2