Architekt z wyobraźnią. Projektuję wszystko. Realizuję nietypowe zamówienia.

Cudowne kokony

Rozpalanie ognia rolowaniem jest szybką, prostą i bardzo skuteczną metodą rozpalania ognia. Nie wymaga ona żadnych wyszukanych warunków, nie jest wrażliwa na wiatr (pomaga on w rozpalaniu!) i jest łatwa do opanowania.

Rozpalanie ognia od rozpoczęcia do pojawienia się płomieni trwa kilka minut.

Materiały

Potrzebne są: w miarę płaska powierzchnia po której będzie rolowany „kokon”, płaska deseczka pełniąca rolę docisku, kawałki bawełny i popiół.

Rozpalanie ognia rolowaniem

Przygotowanie:
Aby przyspieszyć rozpalanie dobrze jest wcześniej przygotować sobie dwie deseczki, które będą wykorzystane jako docisk i bieżnia miedzy którymi będzie rolowany bawełniany kokon. Można również przygotować wcześniej „kokony”. Należy je przechowywać w suchym miejscu.

W terenie nie mając z sobą przygotowanych deseczek należy jedynie znaleźć kawałek prostej gałęzi, która posłuży za docisk i poszukać jakiegoś płaskiego miejsca na którym da się wykonać „wałkowanie”. Może być to leżący lub ścięty pień, płaski kamień itp.

Gdy już mamy przygotowane odpowiednie miejsce i docisk wykonujemy „kokon”. W tym celu można wykorzystać szmatkę, włókna lub płatki bawełniane. Na bawełnę nakładamy popiół i zwijamy tworząc „kokon”.

Żeby za każdym razem nie tracić czasu na poszukiwanie odpowiedniego kawałka gałęzi wykonałem lekki zestaw do rozpalania rolowaniem.

Rozpalanie.
Rozpalanie wykonuje się przez energiczne „wałkowanie” dociskiem wykonanego „kokona”. Po około minucie rolowania bierzemy „kokon” i sprawdzamy czy jego temperatura wzrasta. Jeżeli nic się nie dzieje należy ponowić wałkowanie.

Zdumiewające jest wrażenie kiedy po wykonaniu „wałkowania kokona” czuć w dłoni wzrastającą temperaturę w jego wnętrzu. W pewnym momencie zaczyna parzyć. Pojawia się żar i dym.

Następnie żarzący się „kokon” kładziemy na suchą rozpałkę i przystępujemy do rozdmuchiwania żaru. W krótkim czasie pojawi się ogień. Gotowe!

To fantastyczna i tania metoda rozpalania ognia.

Rozpalanie ognia- zdjęcia

Wariant 1- z użyciem przygotowanych deseczek

Wariant 2- z użyciem pnia drzewa

„Kokony” w akcji

Na poniższym klipie możesz zobaczyć jak wygląda rozpalanie rolowaniem. Podczas tego rozpalania wykorzystuję uprzednio przygotowanych deseczek podkładki i docisku.

Rozpalanie rolowaniem na podkładce

Na kolejnym klipie podczas rozpalania wykorzystuję uprzednio przygotowanego docisku i zaimprowizowanej podkładki z pnia drzewa.

Rozpalanie rolowaniem na pniu

Inne metody prymitywnego i alternatywnego uzyskiwania ognia bez użycia zapałek stosowane przeze mnie możesz zobaczyć tutaj.