Architekt z wyobraźnią. Projektuję wszystko. Realizuję nietypowe zamówienia.

Szybko i czysto ale…

Rozpalanie ognia lupą jest bardzo prostym sposobem na rozpalenie ognia ale posiada dość poważne ograniczenie- potrzebne jest słońce. W dzień pochmurny i po zmroku musimy zastosować jest inny sposób.

Jest to szybka i czysta metoda uzyskania żaru potrzebnego do rozniecania ognia.

Materiały

Potrzebna jest: lupa, hubka i słońce. Zamiast hubki można wykorzystać próchno lub zwęgloną bawełnę (jak ją wykonać możesz zobaczyć tutaj).

Rozpalanie ognia lupą

W celu rozpalenia ognia najpierw należy wytworzyć żar przez skupienie promieni słońca na hubce. Po około minucie pojawiają się smużki dymu a hubka zaczyna się tlić. Przesuwając zogniskowane promienie po powierzchni hubki staramy się uzyskać żar na jej większej powierzchni. Ułatwi to i przyspieszy rozpalenie podpałki. Kiedy hubka już tli się na powierzchni ok pół cm kwadratowego możemy zakończyć rozpalanie jej lupą. Teraz hubkę należy włożyć na rozpałce z drobnej trawy i mchu i rozpocząć rozdmuchiwanie żaru.

W krótkim czasie powinno pojawić się coraz więcej gęstniejącego dymu. Teraz można już odpocząć pozostawiając nasze dzieło naturze. Za chwilę pojawi się ogień. Można także kontynuować dmuchanie do momentu pojawienia się płomieni.

Rozpalanie ognia- zdjęcia

Lupa w akcji

Na poniższym klipie możesz zobaczyć jak wygląda rozpalanie ognia za pomocą lupy.

W prezentowanej metodzie używam wykonanej przez siebie lupy. Więcej informacji o niej możesz zobaczyć tutaj.

Inne metody prymitywnego i alternatywnego uzyskiwania ognia bez użycia zapałek stosowane przeze mnie możesz zobaczyć tutaj.