Architekt z wyobraźnią z Lublina. Realizuję nietypowe zamówienia.

Piła składana do drewna

Piła składana umożliwia cięcie grubego drewna. Powstała z potrzeby. Grube gałęzie dłużej podtrzymują ogień niż cienkie patyki. Będąc w terenie często trudno jest znaleźć odpowiednio grube kawałki drewna takie, żeby dały się połamać. Do tego przydatna jest piła. Świetnie sprawdza się na wyjazdach. Jest lekka, wytrzymała, poręczna. Po złożeniu zajmuje mało miejsca. Chętnie wykorzystuję ją w terenie.

Wykonałem ją ze znalezionej starej deski. Deska była bardzo zniszczona. Leżała w kałuży. Była szara, zabłocona i pęknięta. Ktoś się jej pozbył. Była krótka ale grubsza niż przeciętne. Udało mi się na niej na styk narysować wszystkie elementy piły omijając pęknięcia i sęki oraz je wyciąć. Podczas obróbki pilnikiem złamała się rozpórka. Okazało się, że przez bliskie sąsiedztwo sęka deska w tym miejscu miała zmieniony układ słojów, który ją mocno osłabił. Nie mając już możliwości wycięcia nowej rozpórki postanowiłem ją zesztukować.

Piła składana do drewna- detal
Detal połączenia złamania rozpórki

Miejsce klęski- złamania przerobiłem w element ozdobny- łączenie w postaci zygzaka. Takie wycięcie wydłużyło czas wykonania piły ale i wzmocniło to połączenie. Czasochłonne okazało się też wydłubanie dwóch gniazd w ramionach piły na rozpórkę. Do przenoszenia piły uszyłem worek z wodoodpornej tkaniny w kolorze szarym.

Gotowa piła:

Piła składana do drewna- detal
Detal
Piła składana do drewna- detal
Detal
Piła składana do drewna- detal
Detal

Piła w akcji

Poniżej prezentuję krótki klip z testu piły wykonany przy cięciu gałęzi.

Piła działa!