Architekt z wyobraźnią. Projektuję wszystko. Realizuję nietypowe zamówienia.

Zabytek architektury drewnianej

Kościół w Dębnie jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Jest to świątynia gotycka, orientowana (prezbiterium skierowane jest w kierunku wschodnim) wykonana z drzewa modrzewiowego i jodłowego, przy budowie której nie używano gwoździ. Belki ułożone są na zrąb i umacniane drewnianymi kołkami.

Wieża jest wykonana w konstrukcji słupowo-ramowej. Jej główne słupy nośne są pochylone, usztywnione w kilku miejscach zastrzałami tworzącymi tzw. krzyże św. Andrzeja (w kształcie litery X). Wieża posiada izbicę (najwyższą, nadwieszoną kondygnację, tworzącą pięterko dzwonowe). Zwieńczona jest ostrosłupowym hełmem. Ściany wieży i hełm pokryte są gontami, a izbica oszalowana jest deskami zakończonymi u dołu ozdobnie wyrzynaną koronką.

Prezbiterium i nawa nakryte są dwuspadowym dachem krytym gontem.
Na środku dachu znajduje się ośmioboczna wieżyczka na sygnaturkę, przykryta dzwonowatym niskim hełmem. Prezbiterium i nawę otaczają kryte podcienia (soboty).

Kościół w Dębnie posiada zachowaną polichromię gotycko- renesansową zawierającą motywy geometryczne i roślinne w układzie pasmowym i ołtarz główny z późnogotyckim tryptykiem. Wewnątrz kościoła zobaczyć można m.in. zabytkowy krzyż z 1380 r. tzw. Krzyż naturalny (drzewo życia), którego ramiona to gałęzie drzew, unikatowe cymbałki z XV w. oraz drewniane tabernakulum z pocz. XIV w.

Akwarelę wykonałem na podstawie zdjęcia w latach 80- ych.

Technika

Kościół w Dębnie namalowałem akwarelami na papierze akwarelowym o wymiarach 9 x 12 cm.

Kościół w Dębnie
Akwarela

Zobacz inne prace plastyczne dotyczące kościołów

Zobacz inne prace plastyczne dotyczące architektury